Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start
Ars Forum 5/2018


Działalność Okręgów ZPAP

Email Drukuj PDF

Okreg Bielsko-Bialski 

Okreg Bydgoski

Okręg Gdański

Okręg Gliwicko-Zabrzański

Okreg Katowicki

 Okręg Kielecki

Okręg Koszalińsko-Słupski

Okręg Krakowski

Okręg Łódzki

Okręg Opolski

Okręg Poznański

Okręg Radomski

Okręg Szczeciński

Okręg Zielonogórski

 

Czasopismo ArsForum zostało dofinansowane z funduszu:

mkidn 01 cmyk

 

Sylwetki: Andrzej Pityński

Email Drukuj PDF

Irena Grzesiuk-Olszewska Andrzej K.Olszewski, Andrzej Pityński - wyznawca realizmu

Andrzej Pityński jest bez wątpienia najbardziej znanym polskim rzeźbiarzem w Stanach Zjednoczonych. Sławę zyskał dzięki realizacji kilkunastu pomników, wielu dzieł monumentalnych i kameralnych – popiersi, płyt i medali – wykonanych dla uczczenia polskich, i nie tylko polskich osobistości ze świata polityki, historii, nauki, kultury i sztuki oraz upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych w dziejach narodów polskiego i amerykańskiego.

ARMIA BLEKITNA

Andrzej Pityński, Armia błękitna, fragment, fot. z archiwum artysty

Po wyjeździe z kraju w 1974 roku znalazł w Ameryce drugą ojczyznę, której poświęcił swój talent i wiele lat pracy. Jako wykładowca w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville od przeszło 25 lat przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom adeptów rzeźby monumentalnej,którzy ściągają tu z całego świata. Pityński, jako twórca, jest zdecydowanym wyznawcą realizmu – jako idei i jako metody artystycznej, oraz swoiście rozumianego symbolizmu; nie jest natomiast zwolennikiem abstrakcji i skrajnych eksperymentów. Sztuka, jego zdaniem, musi być zrozumiała dla wszystkich. Ideę taką przekuwa w dzieło plastyczne. Duch zaklęty w spiżu. Wielki ładunek patriotyzmu, wyniesiony z domu rodzinnego, stanowił o podstawach jego twórczości.

Więcej…
 

Temat numeru: patriotyzm

Email Drukuj PDF

Piotr Jaroszyński: Patriotyzm a sztuka polska w XIX wieku

W XIX w. sztuka polska i sztuka zachodnioeuropejska nie idą dokładnie tym samym torem. Nie oznacza to, że artyści polscy nie korzystają z najnowszych trendów sztuki zachodniej. Wielu z nich wyjeżdża do największych i najważniejszych ośrodków, w których pobiera lekcje u najznakomitszych mistrzów, bierze udział w wystawach międzynarodowych, i nawet nierzadko zbiera laury. A równocześnie sztuka polska posiada coś, co jest tylko jej właściwe, dzięki czemu jest rozpoznawalna i ceniona w świeci zachodniego malarstwa.

Więcej…
 

Galeria młodych // Sylwia Brzyszczyk

Email Drukuj PDF

 

Sylwia_Brzyszczyk_zdjecie.jpg

Sylwia Brzyszczyk, zdj. zdjecie fot. Lusine Simonyan

Więcej…
 

Sylwetki: Jan Misiek

Email Drukuj PDF

KAZIMIERZ NOWOSIELSKI

JANA MIŚKA GRY Z PRZEMIJANIEM

10 Kartki z nieba 2014 wazne czytelny fragment

Jan Misiek, Kartki z nieba (2014) - czytelny fragment, 2014, fot z arch. artysty


                W naszym obcowaniu ze sztuką, z całym bogactwem jej przejawionego i nieprzejawionego piękna dwa zdają się miejsca, w których doznajemy jego szczególnej, czasem wręcz dramatycznej intensywności: gdy się nam ono mniej lub bardziej nieoczekiwanie objawia, odsłania, ukazuje, i kiedy przychodzi się z nim rozstawać, zabierając, unosząc je z sobą już jako wspomnienie jedyne. Za pierwszym razem uczestniczymy w radości ubogacającego spotkania, za drugim – w smutku pożegnań, które – jeśli dobrze przeżyte - potrafią równie wzbogacać, jak to, czego doświadczamy u początków każdego zdumienia. Któż z nas nie uczestniczył w niezwykłościach tego czasu, gdy wędrując po salach muzeum lub wertując stronice poetyckiego tomu, nagle natrafiamy na obraz lub wiersz, który ów moment nieoczekiwanie zamienia w cud niezasłużonego obdarowania, w olśnienie rzeczywistością, której się sami po sobie nie spodziewaliśmy. Lecz staje się w nas i poza nami także owa chwila, gdy za sprawą nieubłaganych konieczności przychodzi się nam z tym, co nas olśniło pożegnać, oddalić, oddać przemijalnościom rzeczy tego świata; wszak już nigdy nie wrócimy tu tacy sami ani też ono, piękno, nie przywita nas takie samo.

Więcej…
 


Strona 1 z 2

Kalendarz

luty 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2

Statystyka

Odsłon : 22416349

Bądź na bieżąco!