Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start ArsForum 4/2018 Okręg Opolski

Okręg Opolski

Email Drukuj PDF

Paint it Black

"Czerń fascynuje. Ma w sobie coś intymnego, pociągającego, niebezpiecznie wchłaniającego. Bywa zmysłowo niebezpieczna, ale też konkretna i bezpretensjonalna. Jest poważna, dostojna i dojrzała.... Jest jakaś. Wspólna prezentacja „Paint It Black” porusza wiele zagadnień, nie skupia się na jednym przewodnim temacie. Jedynym, aczkolwiek dominującym elementem, spajającym trzy różne postawy twórcze jest właśnie czerń, która idealnie odnajduje się w każdej dyscyplinie plastycznej. Kolor-nie-kolor stanowi w tych pracach główny budulec służący do interpretacji otaczającej rzeczywistości. Jest malarskim śladem, rzeźbiarką formą, graficznym odciskiem. Czerń jest uniwersalna, ponadczasowa. Doskonale łączy się z innymi kolorami. Sama w sobie jest też bardzo różnorodna, może być zimna, może być ciepła, drapieżna i łagodna. Czerń wciąga. Czerń uzależnia."

Miszczyszyn01

Anna Miszczyszyn, fragment ekspozycji, instalacja

Tak opisali swoją wystawę „Paint It Black” Michał Krawiec, Anna Miszczyszyn i Bartłomiej Trzos. Wystawa prezentowała część cyklu - 27 elementów „Miejsca, w których byłem, kiedy ich jeszcze nie było” Dystrykt I, Dystrykt II i Dystrykt III. Grafiki te prezentują fragmenty, elementy architektoniczne miejsc, w których był autor. Michał łączy te elementy tworząc kolaż przedstawiający kadry jego wyimaginowanego miasta. Bartłomiej Trzos zaprezentował cykl malarski zatytułowany “Black Moon” oraz ostatnią część cyklu “Moduły”, zapoczątkowanego w 2012 roku i zaprezentowanego na indywidualnej wystawie

Trzos02

Bartłomiej Trzos, Black Moon

“Teren Zamknięty” w GSW w Opolu. Cykl “Black Moon” jest próbą wniknięcia w mroczną stronę ludzkiej psychiki poprzez mocno kontrastowe zestawienia barw oraz odwołanie się do symboliki lunarnej, tak mocno związanej z cyklem życia i śmierci. Bartłomiej łączy w swoich pracach techniki malarstwa akrylowego i olejnego, nierzadko eksperymentując z innymi mediami. Anna do samego końca trzymała swoją pracę w tajemnicy. Jak się okazało była to instalacja rzeźbiarsko graficzna.

Krawiec02

Michał Krawiec, fragment ekspozycji, instalacja graficzna

Poprzez wykorzystany kolor i zestawienie jego symboliki artystka próbuje zwrócić uwagę odbiorcy na stereotyp ról, jakie pełnimy w rodzinie. Stereotyp Ten jest narzucany w każdym społeczeństwie.

Michał Krawiec

 

Kalendarz

luty 2023
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Statystyka

Odsłon : 18219176

Bądź na bieżąco!