Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Okręg Łódzki

Email Drukuj PDF

Maciej Jabłoński i Piotr Mastalerz wspólnie Na Piętrze

FB IMG 1530183461101

Od lewej: Maciej Jabłoński, Piotr Mastalerz (autorzy wystawy), Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

   Szukając odpowiedniej formuły dla prezentacji dwóch odmiennych postaw artystycznych niełatwo jest doszukać się elementów mogących stanowić punkty łączące te postawy. Zdarzają się jednak sytuacje, które pomimo odmienności środków wyrazu artystycznego, są w stanie doprowadzić do weryfikacji tego co może uświadomić zespół cech posiadających zbliżony rodowód. Decydując się na wspólne przedsięwzięcie, dwóch artystów łódzkich, Maciej Jabłoński i Piotr Mastalerz, dostrzegli sens wspólnej prezentacji swoich prac w przestrzeni Galerii „Na Piętrze” łódzkiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

20180625 180747

Piotr Mastalerz, cykl prac wykonana techniką druku na tkaninie

   Maciej Jabłoński należy do grona twórców wypowiadających się w wielu dziedzinach; jako artysta wielomedialny działa w obszarze rzeźby, assamblage, książki artystycznej. Specyfika Jego działań związana jest silnie z wewnętrzną potrzebą poszukiwania sensu istnienia, stąd repertuar tworzyw jakimi się posługuje w swojej pracy jest specyficzny i w pełni uzasadniony. Mamy tu do czynienia ze swoistą „ekspresją materiału”, w którym dochodzi często do jego celowej destrukcji. Prezentowane na wystawie prace odwołują się do sfery związanej z relacjami międzyludzkimi. Złożoność tych relacji jest silnie wyczuwana w każdej prezentowanej pracy oraz ich układach – często są zestawiane parami co sugestywniej podkreśla idee w nich zawarte. Inna grupa prac odnosi się do tematu „zmian”.

   Pisząc z kolei o swoich działaniach muszę wspomnieć, że wszystkie one mają rodowód wyprowadzający ich tożsamość z malarstwa. W malarstwie, tkaninie czy formach przestrzennych, staram się niezmiennie nawiązywać do pewnych wątków mojej własnej tożsamości. Z jednej strony jest to tożsamość miejsca i związanej z nim obecności ludzi, z drugiej zaś - ta właściwa - czysto artystyczna, która pozwala mi na posługiwanie się indywidualnym kodem kształtowanych przez lata wartości plastycznych. Wypowiadając się za pomocą licznych odniesień do wspomnień i budowania nastrojów, staram się kształtować właściwy mojemu temperamentowi system „zdarzeń plastycznych”, będący w stanie przypominać o kruchości istnienia i nieuchronności przemijania.

20180625 180944

Prace Maciej Jabłońskiego (na pierwsyzm planie) oraz Piotra Mastalerza (na ścianie).

   Zastanawiając się nad sensem tytułu wystawy należy wyjaśnić, że zależności i wykluczenia jak najbardziej są obecne w obu naszych postawach, w sensie motywacji twórczej i realizacji. Różnice wynikające ze sposobu artystycznej kreacji są widoczne na wielu płaszczyznach. Dotyczy to formy zewnętrznej – określenia stylistyki, zastosowanej technologii realizacyjnej i wielu innych elementów. Związków budujących zależności doszukiwałbym się w sposobie podejścia do materii jako tej, która wywołuje chęć poszukiwania ukrytej w jej konsystencji prawdy. Z drugiej strony element odnajdywania treści odnoszących się do kwestii egzystencjalnych, jest tu równie ważnym składnikiem, o ile nie zasadniczym. Świadczy on o głębi przeżywania i wrażliwości określającej nasze dwie osobowości w złożoności współczesnego świata.                                                                                                

                                                        Piotr Mastalerz (tekst do katalogu towarzyszącego wystawie)

 

Kalendarz

luty 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2

Statystyka

Odsłon : 22416022

Bądź na bieżąco!