Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Okręg Krakowski

Email Drukuj PDF

50 lat Galerii Pryzmat

5. LOGO Pryzmat

Galeria Pryzmat znajdująca się w Domu Plastyków przy ul. Łobzowskiej 3 w Krakowie, jest własnością Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Mieszczący się na pierwszym piętrze budynku lokal wystawowy o powierzchni ok. 120 m2 funkcjonował jako galeryjny od lat 40. XX wieku, a w styczniu 1968 przyjął nazwą Galerii Pryzmat. Autorem logotypu Galerii, wyłonionego z konkursu, jest artysta projektant Lucjan Ostrowski.

1. 50 lat Galerii Pryzmat

Wernisaz wystawy

Galeria Pryzmat zawsze zarządzana była przez kolejne, zmieniające się kadencyjnie, Zarządy ZPAP OK – pieczę nad programem artystycznym sprawował kierownik lub opiekun z ramienia Zarządu, a montaże i obsługa wystaw wykonywane były przez etatowych pracowników. W ciągu 50 lat swego istnienia, jedynie w stanie wojennym, w latach 1983-1989 była nieczynna z powodu rozwiązania ZPAP przez ówcześnie panujące w Polsce władze. W czasie półwiecznej, wystawienniczej działalności, odbyło się w niej ok. 600 wystaw, pokazów i działań artystycznych.

3. 50 lat Galerii Pryzmat

Wystawa z okazji 50-lecia Galerii Pryzmat

Od początku założenia, Galeria Pryzmat przeznaczona była do prezentacji współczesnej sztuki polskiej i zagranicznej. Realizowano w niej wystawy zbiorowe i indywidualne, problemowe i tematyczne oraz wystawy uwzględniając potrzeby okolicznościowe i związkowe wystawy cykliczne; współpracowała również z innymi środowiskami twórczymi w Polsce i zagranicą oraz z wieloma stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami państwowymi i prywatnymi, kładąc równocześnie duży nacisk na integrację środowiskową.

Jednym z podstawowych założeń wystawienniczych Galerii zawsze było utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego ekspozycji. Uaktualniane co jakiś czas Regulaminy Galerii niewiele różniły się od siebie, zawsze uwzględniając różnorodność wszelkich dyscyplin z zakresu sztuk pięknych – od konwencji klasycznych po skrajnie awangardowe, a każdy interesujący i wartościowy projekt znajdował miejsce dla siebie. Galeria gościła wiele wybitnych osobowości artystycznych, promowała artystów najmłodszego pokolenia i artystów krakowskich, konsolidowała ogólnopolskie środowisko plastyczne. Zawsze profesjonalna, traktowała swe posłannictwo z powagą i szacunkiem dla wielości propozycji i zmieniających się nurtów artystycznych. Służyła i nadal służy promocji i upowszechnianiu współczesnej sztuki oraz promocji twórców i grup artystycznych.

4. 50 lat Galerii Pryzmat

Wystawa z okazji 50-lecia Galerii Pryzmat

Galeria Pryzmat jest obecnie najdłużej funkcjonującą, prywatną, niekomercyjną galerią
w Krakowie, utrzymywaną niezmiennie ze środków wypracowanych przez ZPAP Okręg Krakowski. Zawsze pełniła ważną funkcję społeczną i kulturotwórczą, przez ostatnie półwiecze wciąż obecna na rynku sztuki Krakowa, służąc artystom i publiczności. Historia Galerii Pryzmat, to w dużej mierze część historii współczesnego wystawiennictwa Krakowa, zapis artystycznych zmagań kolejnych pokoleń twórców i świadectwo misji, jaką od początku swego powstania w 1911 roku, realizuje Związek Polskich Artystów Plastyków.

Wystawa jubileuszowa Galerii Pryzmat przedstawiała w przekrojowy sposób jej półwieczną historię i oparta była na materiałach archiwalnych, dokumentach, zdjęciach, plakatach i katalogach.

                                                                                                                                 Joanna Warchoł, Prezes Okręgu Krakowskiego ZPAP

 

Kalendarz

luty 2024
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2

Statystyka

Odsłon : 22417526

Bądź na bieżąco!