Życie w sieci Magdaleny Leśniak
Magdalena Lesniak, Oznaczanie 1 i Życie w sieci - Oznaczanie 2, 2017
Wystawa malarstwa Magdaleny Leśniak (kieleckiej artystki, absolwentki łódzkiej ASP, należącej do kieleckiego oddziału ZPAP)zaprezentowane w lipcu br. w jednej z przestrzeni wystawienniczych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach to prace będące wynikiem działań artystki związanej z jej dysertacją. „Życie w sieci- wizualna interpretacja aktywności społeczności sieciowej”- bo taki nosi tytuł owa prezentacja to autobiograficzna próba uchwycenia aktywności wybranej grupy społecznej (pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków) w sieci, a z drugiej strony próba nadania wirtualnej stronie przekazu internetowego „namacalnej” rzeczywistości. Na pracach Leśniak pojawiają się komputerowe print screeny, otwieranych przez artystkę stron jak fb, wycinki prowadzonych tam rozmów ze znajomymi, pojawiają się też rozmowy nieznanych jej ludzi na różnych portalach, oraz fragmenty realnej rzeczywistości nawiązujące w swojej formie do wcześniejszych prac artystki. Zróżnicowany format i sposób zestawienia ze sobą prac z cyklu „Życie w sieci” pokazuje jak „działa” Internet w naszej podświadomości. Zapamiętujemy obrazy, czasem nie związane ze sobą, strzępki konwersacji, fragmenty rzeczy, niepasujące do siebie komunikaty wizualne. W cyklu tym niektóre z prac mają ramy. Nie są to jednak klasyczne ramy lecz odwołujące się do obudowy monitora czarne prostokąty z umieszczonymi nań logami (Dell, Lenovo). Malarka zawłaszcza tym samym gotowe znaki graficzne, fragmenty konwersacji innych ludzi, obrazy i zdjęcia pokazywane w cyberprzestrzeni. To współczesne nawiązanie do ready made pokazuje jak można prowadzić dyskurs z praktykami artystycznymi sztandarowych artystów, nadając im inny wymiar.
Wystawa Magdaleny Leśniak
W innych pracach jak chociażby „Życie w sieci - Wyszukiwanie informacji” artystka dosadnie pokazuje pasek wyszukiwarki i sieć internetowych skojarzeń z hasłem „po co”. Obrazuje tym samym absurd wyszukiwanych najczęściej fraz. Z drugiej strony pokazuje ludzi siedzących naprzeciw ekranu, nieświadomych pewnego podglądania ich życia przez wszystkich użytkowników Internetu. Pomimo swojej anonimowości ich poszukiwania internetowe zostawiają ślad.
Magdalena Lesniak, Życie w sieci - Komunikowanie się, 2016
Aby osiągnąć zamierzony efekt wizualny używa ona, nie oczywistych środków formalnych. Nie tylko akryl, ale i farba w sprayu, wycinane ploterem szablony z folii samoprzylepnej stanowią nośnik informacyjny obrazu. Pokazują różnorodne poszukiwania samej Leśniak nie tylko w kontekście tematu pracy doktorskiej, ale i szerokie spektrum nowych rozwiązań formalnych.
Izabela Łazarczyk
« poprzednia | następna » |
---|