Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start ArsForum 4/2018 Okręg Bielsko-Bialski

Okręg Bielsko-Bialski

Email Drukuj PDF

1. 4. BFSW wystawa w Galerii BB fot. Krzysztof Morcinek Galeria Bielska BWA

4. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2018 

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych jest szerokim przeglądem twórczości artystów z Bielska-Białej i  regionu. W 2018 roku, organizowany po raz czwarty, zgromadził rekordową liczbę uczestników: prace ze wszystkich dziedzin sztuki współczesnej wystawia 200 artystów. Festiwal jest naturalną konsekwencją istniejących od początków powojennej państwowości wystaw środowiskowych, prezentujących dorobek twórców zrzeszonych w Bielskim Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. To przede wszystkim okazja dla samych twórców, aby poznać się nawzajem, zobaczyć w jakim kierunku zmierzają ich zainteresowania, czym inspirują się w swoich pracach, na ile aktualna rzeczywistość wpływa na tematykę ich dzieł.

2. 4. BFSW wystawa w Galerii Bielskiej BWA fot. Krzysztof Morcinek Galeria Bielska BWA

Sztuka użytkowa została eksponowana w Galerii PPP, należącej do bielskiego Okręgu ZPAP. Wśród ciekawej ceramiki, mebli i plakatów, szczególnie wyróżnia się w tym roku tkanina, zwłaszcza nagrodzona przez Zarząd Okręgu ZPAF praca Ewy Elżbiety Bergel – wywodzący się z jej koncepcji spirali relief tkacki łączący wielką sprawność technologiczną z interesującym przekazem ideowym. Fotografia, prezentowana w Galerii B&B, to nie tylko prace zrzeszonych w Okręgu Górskim członków ZPAF, ale też wielu młodych fotografików, a także starszych artystów posługujących się tym medium zamiennie np. z malarstwem. W tej dziedzinie zostały nagrodzone dwie artystki: Małgorzata Fober (Nagroda Dyrektora Galerii B&B) oraz Joanna Chudy (Nagroda Dyrektora Galerii Bielskiej BWA).

Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, instalacje multimedialne i wideo, zostały podzielone między dwie przestrzenie: Galerii Bielskiej BWA i Starej Fabryki Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Nagrodami głównymi konkursu uhonorowano malarstwo. Nagroda Prezydenta Miasta przypadła Teresie Sztwiertni, artystce, która od lat konsekwentnie udoskonala swój styl: precyzyjny rysunek, iluzjonistyczne modelowanie głębi, pastelową kolorystykę, tematykę określaną jako realizm magiczny. Jej „Obrona terytorialna kraju” należy do nielicznych dzieł na wystawie komentujących rzeczywistość, choć artystka robi to w sposób subtelny i dowcipny, nie narzucając widzom jednoznacznej interpretacji.

3. 4. BFSW wystawa w Galerii PPP fot. Krzysztof Morcinek Galeria Bielska BWA

Krystyna Nikiel, młoda artystka, której pasją jest szkicowanie portretów napotkanych osób, otrzymała nagrodę za obraz „Kamuflaż” – realistyczne odwołanie do sytuacji codziennej, napotykanej na klatce schodowej każdego blokowiska, jednocześnie będące pełną empatii próbą odniesienia się do uniwersalnego problemu samotności, opuszczenia, braku perspektyw.

Logo festiwalu, w postaci dłoni z umieszczoną na niej źrenicą oka, zaprojektował Piotr Wisła, artysta grafik, znany z projektów m.in. dla FotoArtFestiwalu czy Zadymki Jazzowej. Artysta otrzymał Nagrodę Dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Tak jak wszystkie nagrody dyrektorów instytucji w 4. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych – jest to nagroda w postaci wystawy indywidualnej.

Nowością jest wyjście sztuki poza przestrzeń czterech głównych galerii współorganizujących festiwal. To instalacja Waldemara Rudyka na skwerze w centrum miasta czy performans Krzysztofa Krzysztofa na miejskim deptaku. To wystawy w miejscach nieoczywistych, jak górna stacja kolejki linowej na Szyndzielnię, gdzie zaprezentuje się Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne czy schronisko na Dębowcu, gdzie swój projekt Etno pokaże Beata Bojda. Ze względu na położenie miasta zapraszamy do wędrówek po górach, gdzie kontemplację Natury można połączyć z podziwianiem Kultury. Podwoje swoich pracowni otwierają także artyści: podczas dwóch lipcowych dni można będzie odwiedzić cztery pracownie i porozmawiać o sztuce z jej twórcami. Artyści street-artu wezmą udział w graffiti jam, podczas którego powstanie wielki mural pod wiaduktem przy ulicy PCK.

Wystawa trwa przez całe wakacje, dając nie tylko mieszkańcom miasta i okolic, ale też odwiedzającym je gościom szeroki obraz sztuk wizualnych twórców regionu Podbeskidzia.  

4. 4. BFSW wystawa w Starej Fabryce fot. Krzysztof Morcinek Galeria Bielska BWA

 

Kalendarz

luty 2023
N P W Ś C Pt S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Statystyka

Odsłon : 18218990

Bądź na bieżąco!