Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Okręg Kielecki AF 2

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Kapitał Sztuki i inne przedsięwzięcia

OKiaf2

Funkcjonujący od kilkudziesięciu lat Okręg Kielecki Związku Polskich Artystów Plastyków posiada niezwykle bogatą historię. Delegaturę Związku założono tuż po wojnie w 1945 roku, niecałe 20 lat później stworzył się duży Okręg Kielecko-Radomski. W latach 80., w czasie stanu wojennego, Związek przestał istnieć, a reaktywacja Okręgu Kieleckiego nastąpiła dopiero w 1991 roku. Od tego momentu Okręg Kielecki ZPAP, współpracując z wieloma instytucjami kultury, czynnie współtworzy życie kulturalne miasta i regionu.

Od wielu lat Oddział Kielecki ZPAP wraz z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach organizuje doroczny przegląd twórczości zrzeszonych w związku artystów. Olbrzymi potencjał twórczy liczącego ponad siedemdziesięciu artystów Oddziału gwarantuje różnorodną, zawsze interesującą prezentację kierunków i koncepcji artystycznych. Efekty długotrwałej indywidualnej pracy podejmowanej przez artystów w ich pracowniach prezentowane są każdego roku podczas Kapitału Sztuki – dorocznej wystawy związków twórczych. Ekspozycja – obejmująca kilkadziesiąt prac z takich dziedzin jak malarstwo, grafika, rzeźba, tkanina, fotografia czy coraz popularniejsze nowe media – jest ważnym wydarzeniem artystycznym, wnikliwie obserwowanym przez lokalne media i odbiorców sztuki.

Ta różnorodność postaw prezentowana jest również w najstarszym konkursie artystycznym regionu, Przedwiośnie, organizowanym już od 40 lat, obecnie przez kieleckie BWA, a zapoczątkowanym przez członków Związku w połowie lat 70. Od chwili gdy największa miejska galeria sztuki BWA zmieniła siedzibę, udostępniając artystom duże, wygodne, dobrze wyposażone pomieszczenia, wyraźnie widać wzrost zainteresowania dorocznymi przeglądami lokalnego środowiska twórczego zarówno wśród artystów, jak i ze strony publiczności.

Warto wspomnieć, że kielecki oddział ZPAP posiada swoje miejsce wystawowe, Galerię Tycjan, którą udostępnia również młodym adeptom sztuki – studentom Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia jest naturalnym zapleczem dla ZPAP, wielu absolwentów ISP wstąpiło bowiem w ostatnich latach do Związku Polskich Artystów Plastyków i czynnie uczestniczy w organizowanych wystawach i konkursach. Twórcy związani z lokalnymi strukturami Związku są nierzadko także wykładowcami w ISP UJK, łącząc pracę twórczą i pedagogiczną. Dobra współpraca pomiędzy Związkiem a Uniwersytetem pomaga wielu wspólnym, ciekawym inicjatywom, podejmowanym przez studentów i artystów.

 

Rafał Urbański, sekretarz Okręgu Kieleckiego ZPAP

 

Copyright Law Agency

Calendar

February 2024
S M T W T F S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.5.23-MariaDB-cll-lve-log
Time : 09:49
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1591
Web Links : 62
Content View Hits : 22417149

Bądź na bieżąco!