Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Add Link 2/2017 AF 2 Działalnośc Okręgów ZPAP Okręg Koszalińsko-Słupski AF 2

Okręg Koszalińsko-Słupski AF 2

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Jubileusz w Osiekach – czas i miejsce dla sztuki

OKoszaf2

Od 11 do 23 września 2017 roku w Osiekach koło Koszalina miał miejsce jubileuszowy 20. Międzynarodowy Plener Malarski Osieki 2017, którego organizatorem jest Okręg Koszalińsko-Słupski ZPAP. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina oraz Burmistrza Gminy i Miasta Sianów. W Dworku Osieckim gościło osiemnastu artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch, prezentujących własne poglądy, różniących się temperamentami i doświadczeniami, ukształtowanych przez różne szkoły i tradycje. Plenerowi przyświecało motto prezes Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP, a zarazem komisarz pleneru Ewa Miśkiewicz-Żebrowskiej: „Czas i miejsce dla sztuki” – niezmienne od pierwszego spotkania w Osiekach w 1998 roku, podkreślające rolę artysty jako kreatora sztuki.

Tegoroczne wydarzenie było jubileuszowe, gdyż minęło dwadzieścia lat od chwili, gdy po długiej przerwie Osieki – miejscowość szczególna, którą kiedyś Julian Przyboś nazwał „letnią stolicą Polski plastycznej” – stały się łącznikiem między tradycją a współczesnością. Warto wspomnieć, że właśnie w Osiekach w 1963 roku zorganizowano I Międzynarodowe Studium Pleneru Koszalińskiego. Później Spotkania Twórców i Teoretyków Sztuki odbywały się tam do 1981 roku, co nie było proste, gdyż trzeba było uzyskać stosowną zgodę ministra kultury za przyzwoleniem centralnych władz partyjnych w Warszawie. Osieki stały się miejscem spotkań europejskiej awangardy artystycznej, która nie była mile widziana przez komunistyczne władze i cenzurę, symbolem wolności twórczej. Nazwa Koszalina i pobliskich Osiek na trwałe wpisała się na mapę kulturalną kraju.

W 1998 roku dzięki działaniom dwóch artystek, pełniących przez dwie dekady rolę komisarzy: prezes Okręgu Koszalińsko-Słupskiego Ewy Miśkiewicz-Żebrowskiej i skarbnika Okręgu Koszalińsko-Słupskiego Bożeny Giedych, powrócono ponownie do Osiek. Impreza jest inna niż dawniej, bo i czasy się zmieniły. Za to, jak za „awangardowych Osiek”, wciąż jest to miejsce spotkań artystów, teoretyków i krytyków sztuki z wielu krajów, wiernych różnorodnym tradycjom i szkołom. Zapraszani są malarze z zaprzyjaźnionych z Koszlinem miast Polski, Europy, Azji, USA. Goszczeni byli polscy twórcy o randze europejskiej, tacy jak Erna Rosenstein, Edward Dwurnik, Józef Wilkoń, Aleksandra Jachtoma, Jerzy Gnatowski, Stanisław Mazuś, wybitni profesorowie artystycznych uczelni, m.in. Ireneusz Pierzgalski, Zbylut Grzywacz, Krzysztof Meissner, Mieczysław Wiśniewski, Wojciech Sadley, Waldemar Marszałek, Marian Nowiński, Stanisław Tabisz, Zbigniew Purczyński. W każdym plenerze uczestniczy grupa plastyków z wielu okręgów ZPAP. Dzieła wymienionych twórców i wielu innych artystów, których nie sposób wyliczyć, tworzą nowe Zbiory Osieckie. Kolekcja plenerów wzbogaca się każdego roku o nowe obrazy uznanych twórców, a poplenerowy dorobek jest prezentowany każdego roku szerokiej publiczności m.in. w Dworku Osieckim, w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Gdańsku, Galerii Ratusz w Koszalinie, Galerii Ziemskiej Starostwa Koszalińskiego, Bałtyckiej Galerii Sztuki, Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Galerii Instytutu Słowackiego na Krzywym Kole w Warszawie.

Powstałe podczas corocznych spotkań prace prezentują współczesne tendencje sztuk plastycznych, zarówno w sferze poszukiwań formalnych, jak i problemów nurtujących artystów. Różnorodność rozwiązań tematycznych i artystycznych, a także rozmaitość użytych technik świadczą o indywidualnych poszukiwaniach zapraszanych twórców.

Uroczyste otwarcie imprezy nastąpiło 12 września podczas wystawy zorganizowanej ze zbiorów Okręgu Koszalińsko-Słupskiego ZPAP w Bałtyckiej Galerii Sztuki, Centrum Kultury 105 w Koszalinie, natomiast uroczyste zakończenie odbyło się 22 września tradycyjnie w Dworku Osieckim, dnia z udziałem władz Koszalina, włodarzy Ziemi Sianowskiej i zaproszonych gości. Na uroczysty wernisaż przybył prezes ZG ZPAP Janusz Janowski, wręczając listy gratulacyjne organizatorkom i komisarzom, Ewie Miśkiewicz-Żebrowskiej i Bożenie Giedych, za zaangażowanie dla tej niezwykle ważnej dla środowiska artystów plastyków idei spotkań artystycznych, a Bożenie Giedych wręczył Złotą Odznakę Związku. Zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski również gratulował organizatorkom determinacji, jaką wykazały się dwadzieścia lat temu, przyczyniając się do tego, by do Osiek znów przyjeżdżali artyści malarze. Wydarzeniem wieńczącym tegoroczny Międzynarodowy Plener Malarski było przekazanie prezydentowi Koszalina obrazu Koszalin Edwarda Dwurnika, który uczestniczył w tegorocznym plenerze.

Za rok następne spotkanie w Osiekach. Liczny udział artystów w kolejnych edycjach plenerów osieckich jest potwierdzeniem potrzeby spotkań, wspólnej pracy i wymiany doświadczeń. Zaproszona grupa artystów, pracując obok siebie przez kilkanaście dni, znów będzie konfrontować swoje poglądy, własne drogi i postawy twórcze, by po zakończonym plenerze wrócić do swoich miejsc, pracowni i wspomnień przywiezionych z Osiek.

Organizatorzy minionych i tegorocznego jubileuszowego spotkania w Osiekach wyrażają nadzieję, że prezentacja dzieł z lat 1998–2017 w wielu galeriach w kraju stanie się interesującym wydarzeniem dla zwiedzających, jak i dla zapraszanych na plener artystów, dostarczając swoją różnorodnością wielu niezapomnianych przeżyć i doznań. Od 5 października do 8 listopada 2017 roku w Galerii Ratusz w Koszalinie można było oglądać wystawę poplenerową z XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Osieki 2017.

dr hab. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska

komisarz pleneru

 

Copyright Law Agency

Calendar

February 2023
S M T W T F S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.38-MariaDB-log
Time : 04:35
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1509
Web Links : 75
Content View Hits : 18219513

Bądź na bieżąco!