Związek Polskich Artystów Plastyków

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Okręg Wrocławski AF 2

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Dobre rezultaty skromnego działania

OWraf2 1

Tak w skrócie można podsumować skutki pracy Fundacji OK, Art na wrocławskim Nadodrzu. Wpisują się one w program rewitalizacji Nadodrza, w mikroskali przyczyniają do zmian w dzielnicy.

Twórcami Fundacji są artyści z dużym dorobkiem, członkowie ZPAP, Mariusz Mikołajek i Witold Liszkowski, oraz przedstawiciel młodego pokolenia Jan Mikołajek, fotografik, kończący właśnie studia na ASP. Wspólną pracę podjęli jeszcze przed powstaniem fundacji, realizując w latach 2011–2012 cykl projektów pt. Budujemy miasto sztuki. Uważają, że każdy człowiek ma prawo do uczestnictwa w kulturze, a przestrzeń sztuki ma istotny wpływ na ludzki los. Dlatego swoimi działaniami oswajają sztukę w jej wymiarze codziennym.

We wrześniu 2013 roku fundacja rozpoczęła projekt Nasze podwórko – dobre miejsce dla sztuki. Jeszcze przed otwarciem obiektu przy Roosevelta 5A artyści podjęli aktywność na zewnątrz. Portretowali mieszkańców (akwarela, rysunek, fotografia) i prowadzili warsztaty plastyczne dla dzieci. Transparentność tych działań, a można je było obserwować z wielu okien, niewątpliwie wpłynęła na późniejsze rezultaty projektu.

W Ośrodku Kulturalnej Animacji Podwórkowej, jak nazywa się budynek przy Roosevelta 5A, artyści prowadzili bezpłatne warsztaty z malarstwa, rzeźby, rysunku, ceramiki, fotografii, komiksu, filmu animowanego i małych form plastycznych. Towarzyszyły im spotkania i wystawy. Projekt fundacji zwiększał dostęp do kultury osób o mniejszych możliwościach finansowych, w tym mniejszości etnicznych. Zajęcia umożliwiały realizowanie pasji twórczych, budowanie i pogłębianie sąsiedzkich kontaktów, pomagały rozwiązywać problemy szkolne i te związane z dyskryminacją niepełnosprawności i „inności”. A nawet przygotowały do egzaminu wstępnego dwie zdolne nastolatki – Laurę i Julię, obecnie uczennice Liceum Plastycznego. Także dorośli uczestniczyli w zajęciach OKAP-u.

W następnym roku Fundacja, również przy wsparciu Gminy Wrocław, zaczęła przygotowania do stworzenia muralu obejmującego ulice Roosevelta i Jedności Narodowej. Mural Podwórko – nasze atelier miał być wynikiem współpracy tematycznej i realizacyjnej artystów z mieszkańcami tych ulic. Po położeniu nowych tynków i podkładów kolorystycznych jesienią 2014 roku powstał pierwszy fragment. Był nim, przeniesiony na ścianę, obraz pani Ireny Korzeniewskiej, uczestniczki warsztatów. Zajęcia w OKAP-ie uzupełniały się z projektem muralu, wzajemnie się inspirując.

Praca nad muralem ruszyła symultaniczne wiosną 2015 roku. Pierwsze wspólne malowanie zapoczątkowały dzieci przy fragmencie Ocean. Dołączali dorośli. Powstawały malowane i ceramiczne ryby, koniki morskie, muszle i wodorosty, a mieszkańcy zgłaszali coraz liczniej muralowe propozycje. W maju 2015 roku skala współpracy i poparcia dla animatorów projektu dawała nadzieję, że projekt się uda. Nie było to na początku tak oczywiste.

Kamil Dobrowolski, maturzysta Liceum Plastycznego, pierwszy zaprojektował i wykonał fragment muralu wokół okien swojego mieszkania. Osobisty „kawałek” miała też Renia Konopelna, nasza malarka naiwna, oraz Laura Wabnic i Julia Wasylów, wielbicielki mangi. Fragment związany z WKS Śląsk malowali kibice. Rajski ogród zawdzięcza swój unikatowy charakter dominacji ceramicznych prac pana Zenona Dębowskiego. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi, którzy wpłynęli na ostateczny kształt muralu. Podwórko żyło tym, co działo się na ścianach. Zdarzały się sytuacje zaskakujące. Jak np. dyskusje, czy ktoś zasłużył na portret, czyli „istnienie muralowe”. Nieliczne konflikty udało się rozwiązać pokojowo.

Swobodne i relatywnie powolne powstawanie poszczególnych części muralu stworzyło naturalnie przenikającą się wypowiedź mieszkańców tego miejsca i „plastycznych zawodowców”, którzy podążając za pomysłami i propozycjami uczestników projektu, animowali całość. Powstało coś wspólnego i osobistego. Nasz mural – mówili o nim mieszkańcy. Szybko przyzwyczaili się do licznych wycieczek odwiedzających podwórko. Informacje na facebookowych stronach OKAP-u i OK, Art-u oraz prywatne wzmianki w sieci rozprzestrzeniały wiedzę o ulicy Roosevelta w szybkim tempie.

Mieszkańcy drugiej strony ulicy Roosevelta samorzutnie zebrali ponad dwieście podpisów pod petycją w sprawie „swojego muralu”. Tak narodził się projekt Podwórko – odkrywanie sztuki, który przedstawia wybrane dzieła z historii sztuki i obrazy nawiązujące do nich. Są tu malowidła jaskiniowe i egipskie, słynne prace Van Gogha, Muncha, Kahlo, Muchy, Chagalla, Mondriana i innych. Niejako po drodze powstały dwie malowane bramy po obu stronach Roosevelta. Jedna Mariusza Mikołajka, druga Witolda Liszkowskiego. Oczywiście przy współpracy mieszkańców.

Miejscowi oprowadzają po muralach. Maria Kabza i Zenon Dębowski założyli pamiątkową księgę odwiedzin ze zdjęciami i wpisami gości. Najbardziej egzotyczni przybyli z Japonii i Indonezji, najliczniejsi z różnych krajów Europy. Często można spotkać rodzinne wycieczki rodziców z dziećmi, z Wrocławia i z całej Polski. A artyści planują następny mural pt. Podwórkowa kinoteka. Ruchome, nieruchome obrazy. Będzie łączył wspomnienia o przeszłości podwórka z narracją takiego medium, jakim jest kino.

Przy ulicy Jedności Narodowej 73 powstała Galeria OK, Art, gdzie można zobaczyć najlepsze prace uzdolnionych mieszkańców i prace artystów – animatorów. Można też je kupić. Są też plany przystosowania starej zajezdni konnej (obecnie zakład szklarski) przy ulicy Roosevelta na miejsce wystawiennicze.

Projekty Fundacji przekonują do siebie ludzi z różnych środowisk. Przyciągają możliwością samorealizacji na styku street-artu i życia. Nawet ci, którzy nie biorą w nich udziału, akceptują ich sens. Chwaląc się nowym wyglądem przestrzeni, w jakiej żyją, znajdują w tym wartość. A wszyscy są uczestnikami i świadkami przemiany miejsca zdegradowanego na przyjazne, ciekawe, inspirujące. A nawet, jak się okazało, unikatową atrakcję turystyczną.

Anna Mikołajek

OWraf2 2

 

Copyright Law Agency

Calendar

February 2023
S M T W T F S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Stats

OS : Linux d
PHP : 5.4.45
MySQL : 5.5.5-10.3.38-MariaDB-log
Time : 03:55
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 7
Content : 1509
Web Links : 75
Content View Hits : 18219138

Bądź na bieżąco!