Ocalić od zapomnienia: Zygmunt Karolak
Okręg Gdański ZPAP organizuje wystawy z cyklu Ocalić od zapomnienia, prezentujące dorobek twórczy nieżyjących już artystów malarzy Wybrzeża, od 2003 roku.
Przez te lata Okręg Gdański przypomniał twórczość następujących autorów: Wiesława Markowskiego, Romana Usarewicza, Maksymiliana Kasprowicza, Zdzisława Kałędkiewicza, Mieczysława Baryłki, Jerzego Zabłockiego, Bohdana Borowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Kazimierza Ostrowskiego, Marcina Duszeńki, Piotra Zajęckiego, Rajmunda Pietkiewicza, Zdzisława Walickiego. Na przełomie września i listopada 2017 roku byliśmy świadkami czternastej edycji wydarzenia. Wystawa szeroko prezentowała twórczość Zygmunta Karolaka (1905–1999), obejmowała przeszło 50 prac z zakresu malarstwa olejnego z lat 1954–1993, około 50 akwarel i technik mieszanych, a także kilkadziesiąt rysunków z lat 1939–1945, powstałych podczas pobytu w niemieckich oflagach.
Zygmunt Karolak był malarzem, grafikiem, rysownikiem oraz wykładowcą PWSSP w Sopocie, a od roku 1954 w Gdańsku. Podczas wojny walczył jako oficer Wojska Polskiego, przeżył klęskę kampanii wrześniowej, ranny i aresztowany przeżył prawie pięć lat w czterech oflagach. Pracowity, zdolny malarz i wykładowca, dobrze wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego, znany jest przede wszystkim gronu fachowców, mniej szerszej publiczności. Jego twórczość prezentowana była na wysoko ocenionych wystawach, między innymi w warszawskiej Zachęcie, w Paryżu, Krakowie czy Sopocie. Artysta zmarł w roku 1999, pochowany został w swoim rodzinnym Kaliszu, ale całe powojenne życie spędził w Sopocie.
Organizowanej przez Okręg Gdański ZPAP i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku wystawie towarzyszył album Zygmunt Karolak – Ocalić od zapomnienia. Publikacja w około 140 zdjęciach przedstawia dokonania artysty, od najbardziej interesujących, powstałych w oflagach rysunków, po malarstwo, monotypie, grafiki i znakomite akwarele, zawiera również dwa szeroko omawiające jego twórczość teksty autorstwa prof. Kazimierza Nowosielskiego i Stanisława Seyfrieda.
Podczas otwarcia wystawy zgromadzonych gości oficjalnie powitali prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP Ryszard Kowalewski i prorektor ASP w Gdańsku Adam Kamiński. O pracy twórczej Zygmunta Karolaka, jego rzetelności i niezłomnej postawie artysty opowiadał profesor Kazimierz Nowosielski, a o dramatach drogi życiowej twórcy przybliżał Stanisław Seyfried. Zygmunt Karolak przemówił twórczością przedstawioną w ekspozycji – uczestnicy wernisażu długo odkrywali kolejne harmonijne zestawienia barw, kształtów i mistrzowską kreskę w kompozycjach rysunkowych.
oprac. Adrianna Garnik
< Prev | Next > |
---|